پست وبلاگ

مجسمه “آشیق” در ارومیه رونمایی شد

به گزارش اکوتو ، «آشیقی» به عنوان بومی‌ترین و مردمی‌ترین هنر در آذربایجان شناخته می‌شود و می‌توان گفت که تنها هنری است که نمونه آن خارج از این دیار دیده نمی‌شود.

از این رو سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در سال ۱۳۸۹ این هنر را با شماره ۱۶۵ و با عنوان «آشیقلار» در فهرست میراث ناملموس معنوی و به نام آذربایجان غربی به ثبت رسانید تا جنبه‌های مختلف موسیقیایی، داستانی و شعری را تحت حمایت قرار دهد و آن را برای آیندگان حفظ کند.آذربایجان غربی و به ویژه ارومیه یکی از کانونهای اصلی هنر آشیقی و دارای مکتبی خاص و منحصر به فرد است که آن را از سایر مکاتب آشیقی که تعداد آنها به بیش از ۱۰ مکتب می‌رسد، مجزا می‌کند.

مکتب ارومیه امروزه به عنوان اصیل‌ترین و دست نخورده‌ترین مکاتب آشیقی مطرح است و درونمایه محتوایی و ادبیات آن نشان از گذشته پرفروغی است که اساتید بسیار بزرگی را به خود دیده است.دوللو مصطفی، آشیق فرهاد، آشیق حیدر، دده کاتب، بالوولو مسکین و دیگران از جمله سخنوران و داستان سرایانی هستند که هر یک نقش ویژه‌ای در تعالی این مکتب و هنر مردمی داشته‌اند.

آشیق‌ها در سده‌های گذشته به عنوان رسانه‌های مردمی نیز محسوب می‌شدند و با گردش و رفتن به شهر‌ها و روستاهای مختلف، مردم را در مجالس خویش با روند اجتماعی، سیاسی و تهدیدات موجود آشنا کرده و حتی در مسائل و مشکلات به وجود آمده برای مردمشان، خود پیش قراولانی در حل آن‌ها عمل می‌کردند.

با توجه به اینکه هنر آشیقی به نام آذربایجان غربی ثبت شده است و مکتب ارومیه نیز اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین سبک در بین مکاتب آشیقی است، ضروری به نظر می‌رسید که نمادی از این هویت شهر ارومیه در میادین و پارک‌های این شهر نصب شود.از این رو شهرداری ارومیه طی مراسمی مجسمه ۷ متری نماد آشیق را در پارک ائللرباغی ارومیه نصب و رونمایی کرد.

شهردار ارومیه در مراسم رونمایی از نخستین مجسمه «آشیق» در ارومیه اظهار داشت: هدف از ساخت این مجسمه قدردانی از زحمات بزرگان و پاسداشت فرهنگ آذربایجان و انتقال پیشینه و تاریخ ادبیات کهن منطقه به صورت نسل به نسل و سینه به سینه به آیندگان است.محمد حضرت‌پور افزود: بی‌تردید ارزش معنوی این مجسمه بیشتر از ارزش مالی آن است.

وی تصریح کرد: این بنا هفت متر ارتفاع و سه متر عرض داشته و از پلی‌اتیلن ساخته شده بطوریکه انتظار می رود تا ۱۰ سال آینده مشکلی فیزیکی از نظر استحکام برای آن پیش نیاید.حضرت‌پور گفت: برای ساخت این مجسمه که در پارک اللرباغی ارومیه نصب شده، ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار هزینه شده است.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *