پست وبلاگ

شناسایی‌ یک‌هزار اثر باستانی در استان بوشهر

به گزارش اکوتو ، یدالله ذکاوت‌زاده بعدازظهر امروز در نشست انجمن میراث فرهنگی این شهرستان گناوه با بیان اینکه استان بوشهر دارای قدمت بالای تمدن باستانی است اظهار داشت: این استان با داشتن ابنیه‌های تاریخی مهم از پیشینه بالای تاریخی برخوردار است.

وی، با اشاره به اینکه در این استان بیش از یک‌هزار تاریخی و باستانی شناسایی‌شده گفت: تاکنون بیش از ۷۰۰ ابنیه تاریخی و فرهنگی استان بوشهر  ثبت شده است و این در حالی است که پرونده تعدادی اثر تاریخی استان بوشهر برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شده است.

معاون میراث فرهنگی استان بوشهر با اشاره به اینکه شهرستان گناوه جایگاه ویژه‌ای در حوزه میراثی دارد گفت: به سبب وجود آثار متعدد فرهنگی بااهمیت در شهرستان گناوه ایجاد انجمن میراث فرهنگی دراین شهرستان نیاز است.

ذکاوت‌زاده با اشاره به آثار تاریخی کشف شده در شهرستان گناوه افزود: با حفاری‌های باستان‌شناسی در پنج سال اخیر یک آثار باستانی در روستای چهار روستایی شهرستان گناوه  کشف شده است.

وی با تاکید بر همکاری گسترده مردم برای حفاظت و معرفی ابنیه‌های تاریخی شهرستان گناوه گفت: ایجاد موزه نقش مهمی در معرفی جایگاه باستانی هر منطقه دارد که در این راستا نیاز به مشارکت دارد.

شهرداری گناوه نیز با اشاره به اینکه موزه آثار تاریخی گناوه راه‌اندازی می‌شود بیان کرد: برای ایجاد موزه آثار تاریخی گناوه این شهرداری آمادگی هر نوع همکاری است.

احمد طاهری حفاظت از آثار و ابنیه‌های تاریخی را سند هویت هر منطقه دانست.

فرماندار گناوه نیز با تأکید بر صیانت آثار گذشتگان به‌عنوان هویت و تمدن منطقه گفت: برای حفظ و صیانت از آثار و میراث فرهنگی گذشتگان نیازمند مشارکت عمومی و همگانی است.

عبدالنبی یوسفی  با اشاره به اینکه آثار معنوی، باورها و رسوم یک جامعه نیز بسیار مهم است افزود:  در بررسی میراث گذشتگان تنها کشفیات و آثار فیزیکی مورد توجه نیست بلکه آثار معنوی، باورها و رسوم یک جامعه نیز بسیار مهم است که باید به آن توجه شود.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *