پست وبلاگ

آرتمیای دریاچه ارومیه دوباره در معرض انقراض قرار گرفت

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور گفت: ورود آب به دریاچه ارومیه در سال جاری جان دوباره‌ای به موجودات آبزی آن داده بود که شکوفایی جلبکی دونالیلا سالینا زندگی آرتمیا را مجدداً به خطر انداخت.

یوسفعلی اسدپور در گفت‌وگو با  تسنیم به بررسی علت‌های تغییر رنگ دریاچه ارومیه پرداخت و اظهار کرد: سرخی دریاچه ارومیه ناشی از ایجاد تغییرات شرایط اقلیمی و اکولوژیک و جوامع میکروارگانیسم‌های دریاچه است.

وی افزود: در شرایط طبیعی، رنگ آب دریاچه‌ها آبی یا آبی متمایل به سبز است و تغییر رنگ آن ناشی از شوری بیش از حد آب، تابش زیاد نور خورشید و نفوذ نور به عمق دریاچه به‌دلیل وجود رسوبات سفیدرنگ نمک در کف که باعث گرم شدن لایه‌های زیرین و کاهش شدید اکسیژن شده که در نتیجه آن جلبک‌های دیگر آداپته شده و تغییر ماهیت می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: افزایش باکاری‌های هالوفیل (نمک‌دوست) آب باعث می‌شود جلبک دونالیلا ویریدمیس که در شرایط طبیعی عامل رنگ سبز آب است به گونه دونالیلا سالینا که دارای رنگدانه‌های بتاکاروتنوئید و ردوکسین است، تبدیل شود.

اسدپور ادامه داد: شکوفایی جلبکی همزمان با رشد باکتری‌های نمک‌دوست مثل فولوباکتریوم‌ها، هومولوکوکوس‌ها و آرکئوباکتری‌ها در شرایط شوری آب، رنگ خونی دریاچه ارومیه را باعث شده است.

وی تصریح کرد: در شرایط فعلی تغییر رنگ دریاچه ارومیه یک پدیده زیست‌محیطی محسوب می‌شود و با تابش بیشتر نور خورشید و افزایش دما طی روزهای آینده، تا پایان فصل تابستان شاهد چنین تغییر رنگی هستیم.

اسدپور وزش بادهای شدید در منطقه، کاهش تابش نور خورشید، افزایش آب و کاهش دمای منطقه را از عوامل کاهنده این تغییر رنگ برشمرد و یادآور شد: شرایط فعلی نامساعد برای زیست آرتمیای دریاچه ارومیه است و می‌تواند بلافاصله چرخه زیستی آن را به‌دلیل قطع جلبک‌های مورد تغذیه آن به خطر بیندازد.

در هر لیتر آب دریاچه ارومیه سه آرتمیا و ۱۳ عدد تخم آن وجود دارد

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور تأکید کرد: بر اساس نمونه‌برداری‌های انجام‌شده در سه ایستگاه شمالی، جنوبی و شرقی دریاچه ارومیه، در سه ماهه سال جاری در پیکره آبی دریاچه ارومیه سه عدد آرتمیای بالغ و ۱۳ عدد تخم و چهار عدد نوزان آرتمیا در هر لیتر آب مشاهده شده است.

وی اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود شرایط نامساعد دریاچه ارومیه در ماه‌های آینده، باعث از بین رفتن مجدد آرتمیاهای موجود شود.

اسدپور درباره وضعیت آب دریاچه ارومیه گفت: سطح آب دریاچه، نسبت به سال گذشته ۵۵ سانتیمتر بیشتر شده و تراز فعلی آن ۱۲۷۰٫۹۵ متری سطح آب‌های آزاد است.

۱۰ میلیارد تن نمک در دریاچه ارومیه وجود دارد

وی گفت: بر اساس آخرین مطالعات به‌دست‌آمده، معادل ۱۰ میلیارد تن نمک در کف دریاچه ارومیه وجود دارد که می‌تواند پس از تصفیه به مصرف خوراکی و صنعتی برسد.

اسدپور خاطرنشان کرد: لازم است ستاد احیای دریاچه ارومیه تدابیر لازم برای تغییر حالت کاسه‌ای به بشقابی کف دریاچه ارومیه را مد نظر قرار دهد.

وی در پایان تصریح کرد: برای کاهش میزان نمک دریاچه ارومیه، لازم است یا با ورود آب بیشتر نمک‌ها حل شود یا تدابیر دیگری اندیشیده شود.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *