پست وبلاگ

غفلت از معرفی غذاهای سنتی اردبیل!

به گزارش اکوتو ، جشنواره گردشگری آش نیر در سال دهم برگزاری خود بار دیگر قالب تکراری به خود گرفت آنهم در وضعیتی که کارشناسان معتقدند این جشنواره باید از تجربیات سال های قبل استفاده بهینه برده و علاوه بر اینکه حرف تازه ای در هر سال برگزاری داشته باشد، بتوان تاثیرات کلان در معرفی پتانسیل گردشگری غذا داشته باشد.با این وجود مختصر ماندن تاثیرات جشنواره آش نیر در روز برگزاری موجب شده ۱۰ سال متمادی این جشنواره به غیر از تبعیت از یک الگوی تکراری ناتوان از تاثیرگذاری در معرفی پتانسیل های گردشگری غذا باشد.

کارشناسان معتقدند ساماندهی غذاهای محلی، جلوگیری از تولید و عرضه مواد غذایی نامرغوب به نام و برند غذای محلی، معرفی گسترده ظرفیت های شهرستان ها و از همه مهمتر جلب نظر بخش خصوصی برای احیا، معرفی و عرضه گسترده غذای محلی از جمله کارکردهایی است که جشنواره آش نیر در تحقق آن موفق عمل نکرده است.این در حالی است که به گفته کارشناسان تنوع غذاهای سنتی در استان اردبیل در تک تک شهرستان های دهگانه و حتی روستا ها قابل ملاحظه است.

1806257

کیفی سازی تولید پیام مغفول جشنواره

تابستان فصل رونق گردشگری اردبیل است و هر گوشه ای خودروهایی با پلاک هایی از جنوبی ترین استان های کشور تا همین استان های همسایه در خیابان های این شهر تردد می کنند. برخی به دنبال رستوران مناسب هستند و تعداد قابل توجهی تمایل دارند غذاهای محلی این استان را تجربه کنند.

با این وجود نه تنها منوی غذاخوری هایی دو سوی خیابان از غذاهای محلی خالی است بلکه هر از گاهی جسته و گریخته ماست محلی، دوغ محلی، آش دوغ محلی و حلوای سیاه به چشم می خورد که  فضای متفاوتی به شهر نبخشیده و می توان در هر شهری چنین عناوینی را مشاهده کرد.

در این میان برخی غذاخوری ها که در سطح شهر نیز سرشناس هستند و تعدادشان به انگشتان یک دست نمی رسد، توانسته اند با رعایت برخی اصول مشتریان دائمی دست و پا کنند.بوی عطر آش دوغ خیابان  دانش را همه در اردبیل می شناسند. این قسمت از شهر خود به خود معرف یکی از لذیذترین آش های محلی است که با ترکیب صحیح در پخت توسط «حسین صفیری عید»  به مشتریان  سرو می شود.این آشپز ماهر چند فوت کوزه گری را آویزه گوش کرده و از آنجمله اینکه از کیفیت مواد اولیه نمی کاهد تا از سوی دیگر مشتریانش را هر روز با اقبال و رضایت بیشتر در مغازه ببیند.

عمو حسین بر اساس یکی از مهمترین اصول بازاریابی و مشتری مداری روز دنیا آش می پزد. اصولی که بر آمده از احترام به مشتری است و تاکید دارد اگر از کیفیت بزنم به ضرر خود من تمام می شود. پس با علاقه آش می پزم.موضوع کیفی سازی غذای محلی از دغدغه هایی است که در برخی مواقع حتی در جشنواره ها نیز مورد غفلت است. نگاه تجاری شتاب زده حاکم بر اغلب غرفه ها موجب شده است جشنواره آش برای شرکت کنندگان محلی موقت جهت درآمد زایی باشد و در این میان حتی ترکیب آش و غذاهای محلی پخته شده ممکن است مورد بی تفاوتی تعمدی یا غیر عمدی قرار گیرد.

اخلاق مداری لازمه معرفی ظرفیت گردشگری غذایی

مغازه های آش فروشی در اردبیل کم نیست. عمو حسین معتقد است حتی زیاد هم هستند؛ به ضررش می دهم اما از کیفیت پخت نمی زنم.

شاید همین دقت در ظریف کاری ها موجب شده آوازه آش دوغ عمو حسین به شهرهای دیگر برسد. چرا که آش دوغ جزو ساده ترین آش های سنتی اردبیل است که به سادگی در عرض یک ساعت آماده شده و روی سفره جا خوش می کند. اما خیلی ها نمی توانند آش دوغ عمو حسین را بپزند آن هم به دلیل فوت های کوزه گری که در پخت‌ آش به مواد اولیه اضافه می شود.

1806256

از جمله انتظارات برآورده نشده معرفی نام و ترکیب صحیح آش های سنتی با مددگیری از کارشناسان تغذیه بود و با وجود اینکه معاون گردشگری میراث فرهنگی استان اردبیل نامگذاری غذاهای محلی با نام اصلی از جمله «آیران آشی» یا «قره حالوا» را پیش از این طرح کرده بود، اما حداقل د جشنواره آش نیر رعایت این موضوع احساس نشد.معاون گردشگری میراث فرهنگی استان اردبیل تاکید کرد: ظرفیت گردشگری غذا باید به صورت جدی احیا شود و جشنواره آش نیر نیز در حد توان تلاش کرده در این راستا ایفای نقش کند.

قادر تقی زاده از جمله اقدامات در راستای متفاوت کردن جشنواره در سال دهم برگزاری را برگزاری در سطح ملی عنوان و اضافه کرد: امسال این جشنواره با حضور آشپزان ۱۵ استان کشور برگزار شد.وی افزود:  تعداد کل غرفه های جشنواره را ۷۵ غرفه متشکل از ۱۵ استان کشور بود که آش و غذا در ۵۵ غرفه و محصولات صنایع دستی و سوغاتی نیز در ۲۰ غرفه به نمایش گذاشته شد.

تقی زاده با بیان اینکه غذاهای سنتی بازگویی بخشی از باورها و اعتقادات و فرهنگ بومی یک منطقه است، متذکر شد: در خود استان اردبیل تعدد آش های سنتی قابل توجه است و نشان می دهد فرهنگ بومی در این استان تا چه درجه از تنوع برخوردار است.وی در خصوص تاثیرگذاری کلان جشنواره به برگزاری همایش فرصت های سرمایه گذاری استان در کنار این جشنواره اشاره کرد و گفت: انتظار می رود بخش خصوصی مشارکت خود در این راستا را توسعه دهد.

هر چند به تاکید مسئولان جشنواره آش نیر فرصت مطلوبی برای معرفی این پتانسیل است اما کارشناسان تعبیر دیگری داشته و تاکید دارند شکل برگزاری جشنواره آش تکراری و کلیشه ای است و به ظرفیت شهرستان ها و روستاها توجه ندارد.

ضرورت تغییر رویکرد برنامه های تبلیغی

نازنین رستاخیز کارشناس گردشگری معتقد است برنامه های تبلیغی پتانسیل های گردشگری غذا در اردبیل باید از اساس با هدف یکسان سازی فرصت معرفی تمامی غذاها تغییر کند.وی  افزود: تا زمانی که خود مدیران متولی و تصمیم گیر تنها غذای سنتی که می شناسند آش دوغ است نمی توان موفق عمل کرد و اگر برنامه و جشنواره ای برگزار می شود باید هدفمند و هر بار با معرفی آش ها و غذاهای جدید به ویژه از روستاها و شهرستان ها باشد.

1806258

رستاخیز در عین حال مطالعه غذاهای محلی اردبیل و گردآوری آن را ضروری دانست و تاکید کرد: مجموع این مطالعات می تواند در اختیار گردشگران به ویژه گردشگران خارجی قرار گیرد؛ همان طور که در کشور های دیگر مشابه این مطالعات با خروجی مطلوب همراه بوده است.

کارشناس گردشگری بخشی از دغدغه هدایت صحیح گردشگران را موضوع غذا دانست و متذکر شد: خود اردبیلی ها مهمانان خود را به رستوران هایی می برند که صرفا چند مدل کباب که همه جا مرسوم است سرو می شود و متاسفانه اردبیل در خصوص ایجا رستوران های سنتی با ضعف و کمبود مواجه است.به گفته این کارشناس حتی رستوران های سنتی نیز تابع کلیشه های رایج هستند و این موضوع موجب شده نهایت معرفی ما از پتانسیل گردشگری غذا به آش دوغ و حلوای سیاه خلاصه شود.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *