پست وبلاگ

کشف شواهد ۷ هزار ساله از نبردی خشن در قلب اروپا

اکوتو – یک گور جمعی شامل اسکلت حداقل ۲۶ نفر شاهد تازه ای بر وقوع یک جنگ بسیار خشن است که ظاهرا حدود هفت هزار سال قبل در بخش مرکزی اروپا روی داد.

بقایای این افراد در شنک کیلیانشتادن در مرکز آلمان کشف شد.

جمجمه این افراد در اثر ضرباتی خرد شده و پای بعضی از آنها شکسته است که می تواند نشانه شکنجه بوده باشد.

دانشمندان به نشریه پی ان ای س (اقدامات آکادمی ملی علوم) گفتند که شرایط گودال دفن اجساد موید الگویی درحال ظهور از خشونت گسترده در عصر نوسنگی است.

قبلا گورهای جمعی مشابهی در تلهایم آلمان و در اسپارن/شلتز اتریش شناسایی شده است.

احتمالا این افراد همگی از جوامع کشاورزی بوده اند که سبک تزیین ظروف سفالی آنها باعث شد لقب فرهنگ سفالگری خطی بگیرند.

این گروه یک سابقه غنی باستان شناسی از خود به جا گذاشته که به گفته کریستیان مه یر و همکارانش باعث می شود کشف این گورهای جمعی غیرعادی جلوه کند.

این افراد معمولا به سبک خیلی خاص دفن می شدند، یعنی اجساد به دقت بر پهلوی چپ خوابانده می شد و وسایل ارزشمند عتیقه در کنار آنها چیده می شد.

اما در این گودال ها، اجساد به شکلی بی دقت رها شده، و دور آنها انواع اشیای غیرقابل استفاده دیده می شود.

150818034310_neolithic_624x351_na_nocredit

اجساد گور شنک کیلیانشتادن که ابتدا در جریان یک پروژه جاده سازی کشف شد، شامل ۱۰ نفر بود که در زمان مرگ حداکثر شش سال داشته اند.

علاوه بر آثار ضربات کاری بر استخوان ها، تعداد زیادی نوک پیکان در میان اسکلت ها پیدا شد.

استنباط می شود که این سلاح ها هم در مرگ این افراد نقش داشته است.

دکتر مه یر گفت:‌ “در این مرحله هنوز نمی دانیم که دقیقا چه اتفاقی افتاده. اما فکر می کنیم چندین جامعه کشاورزی یکدیگر را هدف گرفته اند.”

او افزود: “دو محل دیگر قبلا کشف شده بود که شواهد خشونت در آنها پیدا بود و هر سه این محوطه ها متعلق به دوره پایانی فرهنگ سفالگری خطی هستند بنابراین فکر می کنم که تغییرات عمیق تری در جریان بود.”

“شاید ازدیاد جمعیت باعث دردسر شده بود؛ شاید تغییرات جوی بر تولید زراعی اثر گذاشته بود.”

این محقق دانشگاه مینز به بی بی سی گفت: “آشکارا اتفاقی افتاده که به مناقشه ای مرگبار میان جوامع تثبیت شده کشاورزی دامن زده است.”

“نمی توانیم با اطمینان بگوییم که وقتی پای این افراد خرد شد، زنده بوده اند یا نه، چون اگر بعد از مرگ هم خرد شده باشد معلوم نمی شود. اما محتمل است فرض کنیم که این صدمات ناشی از شکنجه یا برای رساندن یک پیام بوده است.”

درباره ی قاضی نوری

حسین قاضی نوری دانشجوی کارشناسی شبکه های کامپیوتر است. بسیار علاقه مند به هنر می باشد. وی عاشق طراحی، عکاسی و نقاشی است و در گروه های حرفه ای سابقه فعالیت دارد.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *