پست وبلاگ

کشف حوضخانه قدیمی در آران وبیدگل

در این محل نشانه هایی از اتاقک هایی مشاهده شد که بخش مرکزی حوضخانه قدیمی محله سرکوچه یخچال است که تا نیم قرن اخیر نیز مورد استفاده بوده است.
آران و بیدگل از جمله شهرهای کویری ایران است که همچنان بخش گسترده ای از بافت تاریخی آن از گذر تاریخ برای اکنون به یادگار مانده است.
محور اصلی بافت تاریخی این شهر، محله های همجوار دربند، سرکوچه یخچال، بازار، قاضی، سرکوچه دراز و وشاد است که با وجود تخریب های گسترده، همچنان قابلیت های فراوانی برای مطالعه و بررسی علمی دارند.
بر اساس گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی، رضا نوری شادمهانی سرپرست هیات کاوش این منطقه گفت: محله سرکوچه یخچال، بخشی از این محور تاریخی است که دارای متمرکزترین و متنوعترین آثار و بناها (اعم از خانه های تاریخی، آب انبار، مسجد سردابهای، حسینیه، گذر، حمام و …) است.
وی افزود: در مردادماه امسال در عملیات عمرانی شهرداری آران و بیدگل، در بخش مرکزی این محله در میدانی که حدفاصل حسینیه و مسجد تاریخی است، نشانه هایی از اتاقک هایی مشاهده شد که با خاکبرداری های بعدی، یک اتاقک با طاق های سست و فروریخته آشکار شد. بر اساس شواهد امر و روایات شفاهی، این اتاق بخش مرکزی حوضخانه قدیمی محله سرکوچه یخچال است.
شادمهانی گفت: هدف اصلی این کاوش، مشخص کردن اجزای گوناگون وابسته به این مجموعه و در مرحله بعد تاریخ گذاری و بازسازی ارتباط فضایی این حوضخانه با فضاهای تاریخی گوناگون محله تاریخی سرکوچه یخچال بود.
این باستان شناس تصریح کرد: نکته قابل تأمّلی که اهمیت تاریخی این بنا را افزایش می دهد، ارتباط این حوضخانه با بناهای اطراف اعم از مسجد زیرزمینی، خانه های تاریخی، آب انبار و همچنین حوضخانه محله دربند بوده که از طریق شبکه ای از کانالهای دستکند زیرزمینی به هم متصل شده بودند.
بر اساس این گزارش، مجوز کاوش اضطراری در بنای حوضخانه شهر آران و بیدگل توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *