پست وبلاگ

۱۶۰۰۰۰۰ عراقی به ایران آمدند

مرتضی رحمانی موحد در جلسه کارگروه ساماندهی گردشگران و زائران عراقی که با حضور مقامات و مسئولان ارشد بیش از بیست نهاد و دستگاه فرابخشی مرتبط در محل معاونت گردشگری برگزار شد؛ اظهار داشت: ۱۰ دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری پیشگام که به صورت مجزا از سوی دو کشور ایران و عراق معرفی شده اند وظیفه تورگردانی و تورسازی را به عهده دارند؛ به گونه ای که با تهیه بسته‌های سفر حرفه ای، متنوع و جامع بتوانند منطبق با نیاز مخاطبان خود تسریع در روند شکل گیری سفرهای گروهی را سبب شوند.

وی با بیان اینکه فعالیت دفاتر منتخب به معنای انحصارگرایی نیست؛ تصریح کرد: بر مبنای فعالیت این مراکز بسته‌های تولید شده سفر باید با تاکید بر ارزان‌سازی به گونه ای باشد که در همه استان‌های ایران و عراق از طریق تمامی دفاتر مسافرتی فعال به فروش برسد و در نهایت ضمن ارائه خدمات شایسته و ایجاد فضای رقابتی لازم؛ رضایت گردشگران طرفین و همچنین ساماندهی سفرهای انفرادی و هدایت مسافران در قالب تورهای گروهی را فراهم آورد.

رحمانی موحد افزود: با ابلاغ و معرفی دفاتر پیشگام از سوی وزارت امور خارجه به سفارتخانه عراق و بالعکس فعالیت رسمی آنان منطبق با الگوی کارگروه ساماندهی گردشگران و زائران عراقی آغاز خواهد شد و با تعیین میزان مشوق‌های روادید مسیری هموار برای سفرهای گروهی ترسیم می‌شود.

معاون گردشگری با اشاره به اینکه سال گذشته بیش از یک میلیون و ششصد هزار عراقی به ایران وارد شدند؛ عنوان کرد: اقدامات مربوط به طرح ساماندهی در تمامی دستگاه‌های عضو از جمله سازمان میراث فرهنگی در مسیر کاملاً مثبتی قرار دارد و این امر نشان دهنده توجه و اهتمام به امر تکریم و میزبانی از گردشگران و مسافران عراقی است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه گردشگران عراقی در قالب بالاترین میزان ورودی به کشور تنها برای زیارت به ایران سفر نمی‌کنند؛ اظهار کرد: امروز بهره مندی از جاذبه‌های گردشگری، طبیعت، امکانات درمانی و سلامت انگیزه عراقی‌ها جهت سفر به ایران به شمار می‌آید؛ لذا ساختار شورای راهبری گردشگری سلامت با گردهم آوردن ۴ نهاد اجرایی فرابخشی به منظور ساماندهی تورهای مرتبط با این حوزه وارد عمل شده و تصمیم بر آن است با معرفی دفاتر خدمات مسافرتی معتبری که فاقد مجوز بند (ب) هستند و تجمیع آن مراکز معتبر از نظر سازمان میراث فرهنگی، ساماندهی گردشگران این حوزه نیز با جدیت هر چه تمام دنبال شود.

معاون گردشگری همچنین در ادامه اعلام گزارش اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کارگروه ساماندهی گردشگران و زائران عراقی گفت: طرح ایجاد مراکز اطلاع رسانی و خدمات گردشگری در مرزهای زمینی نیز با جدیت هر چه تمام دنبال می شود ؛ به گونه ای که هم اکنون به صورت پایلوت ایجاد مرکز مذکور در مرز مهران با هدف افزایش خدمت رسانی و جلب رضایت بیشتر مسافران و زائران عراقی نهایی و به زودی راه اندازی می شود.

وی همچنین در راستای راه اندازی نمایندگی‌های اطلاع رسانی گردشگری خارج از کشور یاد آورد شد: در پی این اقدام که با هدف معرفی ظرفیت‌ها و امکانات گردشگری ایران در کشورهای مختلف در حال انجام است؛ هم اکنون یک نمایندگی در اربیل عراق راه اندازی شده است که درصدد افزایش آن در سایر شهرهای عراق نیز هستیم.

این مقام مسئول برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی و دوره ای گردشگری در عراق، برگزاری تورهای آشناسازی، تقویت خطوط هوایی و نیز تسهیل در اخذ روادید را نیز از دیگر برنامه‌ها و اقدامات در دست اجرا جهت ساماندهی گردشگران و زائران عراقی عنوان کرد.

به گزارش میراث فرهنگی، در این این جلسه استانداران و معاونین استان‌های کشور از جمله ایلام، خراسان رضوی، قم، فارس، …. و مدیران ارشد و نمایندگان ارشد سایر نهادهای فرابخشی همچون وزارت کشور، وزارت امورخارجه، آستان مقدس حضرت معصومه (س)، تولیت عظمی آستان قدس رضوی، آستان مقدس شاهچراغ، سازمان اوقاف و امور خیریه، حوزه نمایندگی ولی فقیه (بعثه) در امور سازمان حج و زیارت، گمرک، سازمان هواپیمایی کشوری، جامعه المصطفی العالمیه، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، پلیس مهاجرت ناجا، مرزبانی و نمایندگان معاونت بین الملل دفتر رهبر معظم انقلاب نیز حضور داشتند و به ارائه آخرین گزارش‌ها و اقدامات انجام گرفته نهاد مرتبط، در راستای اجرای دستور العمل ساماندهی ورود گردشگران و زائران عراقی پرداختند.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *