پست وبلاگ

قیمت کرایه‌ها در عراق ۴ برابر شد

به گزارش اکوتو ، پیاده روی اربعین از جمله مراسم‌هایی است که هر ساله میلیون‌ها زائر را رهسپار عتبات عالیات می‌کند. چنانکه مسئولان عراقی تخمین زده‌اند در سال جاری میزبان بیش از ۳ میلیون زائر از سراسر دنیا باشند.

در این میان، بیش از نیمی از زائران اربعین امسال را ایرانی‌ها در بر می‌گیرند. زائرانی که از هفته‌های گذشته پای پیاده رهسپار مرز‌های ایران و عراق شده‌اند. برخی نیز با اتومبیل‌های خود تا استان ایلام می‌روند و با توجه به آ‌نکه در این روزها از ورود خودروهای شخصی به شهر مهران جلوگیری می‌شود باید ماشین‌های خود را در پارکینگ بزرگ ۶۰ هکتاری این شهرستان که مخصوص اربعین است پارک کنند و ادامه راه را با وسایل نقلیه دیگر طی کنند.

در حال حاضر پایانه مرزی مهران با داشتن ۹۶ گیت تردد با تمامی امکانات خود آماده پذیرش زائران اربعین حسینی است. اما آنچه در این بین اتفاق افتاده‌است نرخ‌ها و کرایه‌های نجومی است زائران برای رسیدن به عتبات عالیات پرداخت می‌کنند.

با داغ شدن بازار سفر به عراق، بازار دریافت کرایه‌هایی چند برابر آنچه در حالت عادی اتفاق می‌افتاد نیز داغ شده‌است. این نرخ‌ها نه تنها در آن سوی مرز‌ها و در عراق بلکه در ایران نیز به چشم می‌خورد.

از یک سو کرایه‌های اتوبوس‌هایی که به ایلام و مهران می‌ٰروند چند برابر شده‌ است و از دیگر سو تاکسی‌ها نرخ‌های خود را با سلیقه خود ارائه می‌دهند. معاون وزیر راه و شهرسازی نیز می‌گوید: «وقتی سفرها به صورت یک سر خالی باشد طبیعی است که کرایه برگشت هم پای زائران باشد و کرایه دو برابر شود.»

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، این درحالی است که باید توجه داشت تمام زائرانی که در بازه زمانی کوتاهی رهسپار ایلام و مرز‌های ایران و عراق هستند، پس از پایان اربعین، این راه را به سوی شهرهایشان باز خواهند گشت و نیازمند تامین وسایل نقلیه برای بازگشتشان هستند. آیا در آن شرایط نیز قرار است به بهانه یک سر خالی بودن اتوبوس‌ها قیمت‌ّها دو برابر شرایط عادی برای زائران محاسبه شود؟

نرخ کرایه به اینجا ختم نمی‌شود چرا که با وجود آنکه زائران ایرانی برای دریافت ویزای انفرادی ۴۹ دلار و برای ویزاهای گروهی ۳۰ دلار هزینه‌ کرده‌اند بعد از گذر از مرز و ورود به عراق با مشکلات دیگری در حوزه حمل و نقل روبه‌رو می‌شوند.

در آنسوی مرزها نیز نرخ‌ها به نوعی دیگر محاسبه می‌شود گاهی قیمت‌ها ۴ برابر شرایط عادی است از این رو زائران از هر وسیله‌ای اعم از کامیون و وانت گرفته تا موتورسیکلت، هر وسیله‌ای که آنهارا به مقصد برساند استقبال می‌کنند و دیگر به ایمنی یا شرایط آن توجه نمی‌کنند. چراکه در شرایط فعلی سفر اربعین با نرخ‌های چند برابر شرایط عادی برای آنها تمام خواهد شد.

با این وجود شهرداری تهران اعلام کرده که ۸۰۰ اتوبوس را در مرزهای ایران و عراق مستقر کرده که زائران را تا سه راهی کوت، رایگان جابجا کنند؛ اما ظاهراً این امکانات با توجه به زمانی که تا اربعین باقی مانده و استقبال زائران از این سفر، کفایت نمی‌کند و نیاز است تا مسئولان ایرانی و عراقی تمهیداتی دیگری در این خصوص بیاندیشند.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *