پست وبلاگ

آنالیز فنی: پیش بازی سپاهان – تراکتور

آسمان امن ِ سنتر بک ها، فراز ِ نا امن مدافعان کناری سپاهان

آسمان دفاع میانی سپاهان با حضور هادی عقیلی و عبدالله کرمی بیمه شده است و اگر اتفاق غیر منتظره ای رخ ندهد، منطقی ست که تراکتور فکر سر زدن مستقیم از محوطه تحت پوشش دو دفاع مرکزی سپاهان را از سر بیرون کند. در عوض دو دفاع کناری سپاهان در ضربات سر متزلزل نشان داده اند. به نظر تاکتیک سانتر به تیر دوم، روی سر مدافعان کناری سپاهان جزو برنامه های مؤثر هجومی تراکتور قرار بگیرد. خصوصاً آنکه سپاهان روی همین نقطه ضعف، دروازه خود را مقابل فولاد خوزستان باز شده دید.
مانور مهاجم تند ِ بدون توپ تراکتور، دور از دو مدافع مرکزی کند

با اینکه دو دفاع میانی سپاهان بسیار تنومند می باشند اما گذر ِ سریع ترین مهاجمان تراکتور نیز از این دو مدافع کُند، اما سخت کوش بسادگی رخ نخواهد داد. یک مدافع مرکزی کُند اما با قدرت بدنی بالا بسادگی می تواند سریع ترین مهاجمان حریف را کنترل کند به شرط آنکه فضایی در اختیار مهاجمان قرار نگیرد. در صورتی که این فضا در اختیار مهاجمان سرعتی تراکتور قرار بگیرد به نظر سپاهان اصفهان از عمق خط دفاعی آسیب پذیرتر خواهد بود. از این جهت بازی دادن به فرید کریمی بهزادی در این بازی بسیار معقول به نظر میرسد. بازیکنی تند و تیز بدون حرکت اضافی که تنها مسیر مستقیم را در پیش می گیرد در برنامه های هجومی حرکت از عمق، هر اندازه که مهاجم بدون توپ تراکتور در فاصله عرضی مناسبی بین دو مدافع مرکزی سپاهان مانور دهد، شانس تک به تک شدن با دروازه بان حریف افزایش می یابد.
دو مدافع بازی ساز سپاهان

هر دو مدافع مرکزی سپاهان قدرت بازی سازی بسیار بالایی دارند، یکی از برنامه های کارساز سپاهان پاس های بلند عمقی و بسیار دقیق دو مدافع مرکزی اش به کناره های زمین حریف است. چنانچه دو مدافع مرکزی سپاهان از جانب مهاجم تراکتورسازی پرس نشود، مدافعان کناری تراکتورسازی به دردسر خواهند افتاد.

هجوم از کناره ها و پاس در عرض، تاکتیک هجومی سپاهان

بیشتر برنامه های هجومی سپاهان از کناره ها صورت می پذیرد. سپاهان همانند فصل قبل با تجمع در کناره های زمین حریف، مدافعان کناری حریف را دور زده و از پاس های عرضی و رو به عقب استفاده میکند. اگرچه همه مهره های کار آمد این تاکتیک در اختیار فرکی قرار ندارد و این ممکن است آنها را به دردسر بزرگی بیندازد.

استفاده از یونس حمزه به شرط نزدیک بودن هافبک هجومی و یا استفاده از استریکر دوم

با توجه به فیزیک مناسب دو مدافع مرکزی سپاهان، به نظر یونس حمزه شانس بالایی در خلق موقعیت نداشته باشد اما چنانچه فاصله بین هافبک هجومی تراکتور با حمزه کم باشد ممکن است حمزه در نقش مهاجم دروغین بکار رود. احتمال دیگر استفاده تونی از بایرامی در پست استریکر دوم است که با توجه به میزبانی سپاهان این احتمال جسورانه به نظر میرسد.

راز ۴ تایی ها

با توجه به فوتبال شناور و هجومی تراکتور، این تیم در برابر تیمهایی که تاکتیک دفاع – ضد حمله را در پیش میگیرند به مشکل اساسی می خورد. در عوض بیشتر تیمهای بزرگ ایران شکست های سنگینی از تراکتور متحمل شده اند، استقلال، پرسپولیس و حتی سپاهان طعم خوردن ۴ گل از تراکتور را چشیده اند چرا که خود این تیم ها یک فوتبال تهاجمی به نمایش میگذارند از این رو تراکتور سازی با شانس ایجاد موقعیت بسیاری در طول بازی مواجه می شود.

با توجه به غایبین پرتعداد دو تیم و البته مشکل عدم هماهنگی بازیکنان تراکتور، نتیجه ۰ – ۰ قابل پیش بینی می باشد. مگر آنکه دو تیم ریسک حملات با نفرات بیشتر را به جان بخرند. اگرچه غیبت خلعتبری یک پوئن بزرگ برای تراکتور محسوب می شود. هرچند تراکتور نیز غایبان سرشناسی برای این بازی بزرگ خواهد داشت.

درباره ی طاهر صاحبی

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *