پست وبلاگ

امواج محیطی رادارهای هواشناسی تهران را مختل کرده‌اند

اکوتو – معاون سازمان هواشناسی ایران می‌گوید رادارهای این سازمان توسط «امواجی که منشاء آن روشن نیست» دچار اختلال هستند به طوری که «یک چهارم صفحه رادار» توسط این موج‌ها پوشیده شده است و به زحمت می‌توان اطلاعات این بخش را مشاهده کرد.

علی عابدینی با بیان این‌که «اختلال این امواج بیشتر برای رادار تهران اتفاق می‌افتد»، به خبرگزاری “ایسنا” گفت: «کارشناسان آلمانی که این رادارها را نصب کرده‌اند مدعی شدند این موج‌ها پارازیت محیطی است.»

آقای عابدینی با این وجود از تایید این موضوع که پارازیت‌های ماهواه‌اری عامل این اختلال هستند، خودداری کرد و افزود: «این امر برای ما هنوز محرز نشده و یک احتمال است. در حال حاضر با استفاده از نرم‌افزارهایی و کدنویسی دنبال آن هستیم که این نویزها را از صفحه رادار فیلتر کنیم.»

وقوع دو طوفان و سیل پیش‌بینی نشده در تهران در خرداد ۱۳۹۳ و تیرماه امسال که به کشته شدن شماری از شهروندان منجر شد، انتقادها از سازمان هواشناسی ایران را شدت بخشیده است.

مقامات این سازمان پس از طوفان سال گذشته تهران نیز با حضور در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از نقش منفی پارازیت‌های ماهواره‌ای در پیش‌بینی آن طوفان خبر داده بودند.

در آن زمان، عباس رجایی، رییس این کمیسیون به خبرگزاری‌ها گفته بود که بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد «فرکانس‌های اضافی در تهران نویزهایی ایجاد کرده و باعث شده رادارهای هواشناسی نتوانند به طور کامل عمل کنند».

سکینه محمدی، دیگر عضو کمیسیون کشاورزی “مجلس” نیز روز ۳۱ تیرماه ۱۳۹۳ در گفتگویی با روزنامه‌ی “اعتماد” چاپ تهران گفته بود که “مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی” گزارش “سازمان هواشناسی” مبنی بر تاثیر نویزها در اختلال در دستگاه‌های این سازمان را تایید کرده است.

درباره ی قاضی نوری

حسین قاضی نوری دانشجوی کارشناسی شبکه های کامپیوتر است. بسیار علاقه مند به هنر می باشد. وی عاشق طراحی، عکاسی و نقاشی است و در گروه های حرفه ای سابقه فعالیت دارد.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *