پست وبلاگ

عاملان اصلی خشک کردن دریاچه ارومیه مشخص شدند

پیروز حناچی در تشریح وضعیت دریاچه ارومیه و خشک شدن آن اظهار کرد: دریاچه ارومیه به دلیل نداشتن نگاه همه‌جانبه به وضعیت کنونی درآمد و مشکلات آن چند برابر شد. همه ۴۴ رودخانه‌ای که به دریاچه سرازیر می‌شد با ساخت سد مسدود شدند و با این ساخت و سازهای غیرعلمی آب اشباع این دریاچه به تدریج خشک شد و به وضعیت فعلی درآمد.

به گفته وی، نگاه صرفا بخشی به موضوعات مختلف و کلان باعث آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌شود و هزینه‌های فراوانی را نیز به جامعه بار می‌کند.

وی یادآور شد: حجم زیادی از باغات در اطراف دریاچه ارومیه با استفاده از چاه‌های اطراف دریاچه توسعه پیدا کرد که نباید توسعه پیدا می‌کرد. بدین‌معنا که خاک اشباع شده از آب به تدریج از آب خالی شد و با این وجود هرچقدر که آب به دریاچه سرازیر می‌شود صرف اشباع قسمت‌های تخلیه شده از آب می‌شوند.

حناچی تاکید کرد: نگاه بخشی مشکلات را بیشتر می‌کند، برای رفع مشکلات نیازمند نگاه همه جانبه و فرابخشی هستیم.

وی با بیان این‌که ساخت سد و توسعه باغات به تنهایی عملی شایسته است، گفت: اما همین احداث‌ها در صورتیکه بدون درنظر گرفتن مسایل پیرامونی آن و نگاه همه جانبه باشد صدمات جبران ناپذیری مانند خشک شدن دریاچه ارومیه را رقم می‌زند.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *