پست وبلاگ

نخستین جشنواره «اَغوز رُشی» در خطیرکوه شهمیرزاد برگزار شد

گروه گردشگری و میراث فرهنگی اکوتو ؛ همزمان با آغاز فصل برداشت گردو نخستین جشنواره «اَغوز رُشی» در روستای لرد خطیرکوه بخش شهمیرزاد برگزار شد.این جشنواره  با هدف احیای سنتها و آداب و رسوم بومی منطقه، ترویج صنایع دستی، پخت غذاهای سنتی و ورزش های بومی و محلی با حضور مسئولان استانی و منطقه ای و اجرای برنامه های بومی و محلی برگزار شد.

مسابقه آشپزی، ورزش‌های بومی و محلی ویژه آقایان و بانوان، اجرای موسیقی اصیل و برگزاری مسابقات خانوادگی از جمله برنامه های این جشنواره بود.بورده بورده، لینگ کشتی، نر سره و طلا جنگی از جمله مسابقات بومی آقایان و الک دولک، یه قل دو قل، لی لی و مارجیشگاه از جمله مسابقات ورزشی بومی بانوان است که در این جشنواره اجرا با حضور مردم و علاقمندان اجرا شد.

جشنواره اَغوز رُشی با همکاری شورای اسلامی و دهیاری و کانون فرهنگی بانوان لرد خطیرکوه و با مشارکت بخشداری شهمیرزاد، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد.

اَغوز رُشی به معنای ریختن گردو است و  اغوز در زبان خطیرکوهی به معنای گردو و رشی نیز برگرفته از روش پایین آوردن گردو به وسیله چوبهای بلند است و فصل اَغوز رُشی (گردو چینی) از هفته گذشته آغاز شده و تا هفته های آینده ادامه دارد.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *