پست وبلاگ

اینجا آغل گوسفندان نیست؟!

به گزارش اکوتو ، سالهای اخیر شاهد گسترش فرهنگ گردشگری در کشور بوده‌ایم و در این میان علاقه‌مندی به سفر‌های خارج از کشور نیز بیش از پیش افزایش یافته است. این موضوع اگر‌چه از دیدگاه جهانگردی و کسب تجربه و اطلاعات امری پسندیده است اما این در حالی است که هنوز بسیاری از مردم کشورمان شناخت کافی نسبت به مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری تعداد زیادی از شهرهای ایران ندارند.

در حالی که اگر هزینه‌های سفرهای خارجی در داخل ایران که تاریخ و تمدنی کهن و طبیعی کم‌نظیر دارد، ‌صرف شود اثرات مثبت چشمگیری در زمینه‌های مختلف از جمله هتلداری، صنایع دستی،‌ حمل و نقل و غیره خواهد داشت که در مجموع موجب رونق اقتصادی کشور و اشتغال‌زایی می‌شود.

در ایران‌زمین، قصد داریم تا هر هفته با معرفی یکی از جاذبه‌های سرزمین‌مان اطلاعاتی در‌جهت آشنایی بیشتر با مناطق گردشگری ارائه کنیم. استان قم، که از نظر وسعت پس از استان البرز، کوچک‌ترین استان کشورمان است در مرکز ایران و جنوب استان تهران واقع شده است. اگر چه وجود حرم حضرت فاطمه معصومه (س) و مسجد جمکران عامل اصلی رونق صنعت گردشگری در این استان است،‌ اما نباید از پیشینه تاریخی و آثار کهن این استان غافل شد.

باستان شناسان قدمت قم را بیش از ۷ هزار سال برآورد کرده‌اند و برخی از مورخان ساخت این شهر را به اسکندر مقدونی،‌بهرام گور ، یزدگرد سوم ‌و یا قباد ساسانی نسبت می‌دهند. معابد و آتشکده های بسیاری در این استان وجود دارند که گواهی دیگر از قدمت دیرینه آن هستند.

یکی از این جاذبه‌های تاریخی، قلعه قمرود است. این قلعه در فاصله ۲۷ کیلومتری مرکز شهر قم  در حاشیه قمرود، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان قم، ‌در شمال کوه سفید قرار دارد. قمرود دارای دو قلعه قدیمی و جدید بود که در حال حاضر به دلیل گسترش روستای قمرود رو به ویرانی رفته و تنها قسمت‌هایی از این دو قلعه به جای مانده است. قدمت یکی از قلعه‌های فوق به دوران صفویه و یا قبل از آن باز می‌گردد که متاسفانه اکنون به صورت باربند و یا آغل گوسفند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قلعه دوم را که در ضلع شرقی قلعه قدیمی واقع شده،‌میرزا نظام غفاری معروف به مهندس الممالک بنا کرده است. وی از نخستین تحصیل‌کرده‌های ایران در فرانسه و از رجال مهم دوره قاجار بود که در زمان سلطنت مظفرالدین شاه،‌بعنوان وزیر تجارت در دربار حضور داشت.

بنا بر متون تاریخی او این قلعه را در دو طبقه با بادگیر و حوضخانه برای سکونت خانواده و اطرافیان خود در کنار قلعه قدیمی ساخته بوده است. انتظار می‌رود با ثبت این اثر در فهرست آثار ملی کشورمان،‌از تخریب بیشتر این بنای کهن جلوگیری شود.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *