پست وبلاگ

آغاز عملیات اجرایی خط ۳ قطار شهری مشهد

کیانوش کیامرز ظهر امروز در نشستی خبری در محل سالن جلسات ساختمان مرکزی قطار شهری مشهد اظهار داشت: با گذشت پنج سال از فعالیت خط یک قطار شهری مشهد روزانه ۱۳۰ هزار مسافر در این خط جابه‌جا می‌شوند.

وی افزود: در حال حاضر توسعه خط یک قطار شهری مشهد ۸۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که ۱۲ درصد باقیمانده این خط در یک و نیم ماه آینده به اتمام می‌رسد و همزمان با هفته دولت اتصال خط یک قطار شهری مشهد به فرودگاه به بهره برداری می‌رسد.

کیامرز با بیان اینکه در حال حاضر سیستم‌های مخابراتی، تاسیسات، روشنایی و برق رسانی  توسط پیمانکاران در حال انجام است، گفت: هم اکنون ۲ کیلومتر از شبکه برق رسانی خط یک قطار شهری انجام شده است.

مدیرعامل قطار شهری مشهد مقدس در ارتباط با پیشرفت فیزیکی خط ۲ قطار شهری مشهد گفت: خط ۲ قطار شهری مشهد تا کنون پیشرفت ۵۰ درصدی داشته و تنها ۱۰ درصد از برنامه تدوین شده برای پیشرفت این خط عقب هستیم که این عقب ماندگی در حوزه تجهیزات است.

کیامرز با بیان اینکه هم اکنون ۵۰۰ متر از تونل ایستگاه‌های a2 تا e2 در مرحله معماری، برق و مکانیک است، گفت: با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با شرکت لوچینی ایتالیا ۲ هزار و ۵۰۰ تن از ریل‌های خط ۲ قطار شهری مشهد تا شهریور وارد مشهد می‌شود.

وی با بیان اینکه برای اتمام خط ۲ و تکمیل خط یک قطار شهری مشهد براساس زمان‌بندی اعلام شده ۴۰۰ میلیارد تومان نیاز است، گفت: امسال از سوی دولت برای قطار شهری مشهد ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص پیدا کرد که از مبلغ مذکور ۶۰ میلیارد تومان آن از دولت دریافت شده است.

مدیر عامل قطار شهری مشهد تصریح کرد: همچنین در حوزه تامین اعتبار توسعه خط یک و تکمیل خط ۲ قطار شهری مشهد ۲۵۰ میلیارد تومان از طریق فروش اوراق مشارکت و مابقی از طریق شهرداری تامین می‌شود.

وی به زمان  ورود قطارهای خط ۲ قطار شهری به مشهد اشاره و خاطرنشان کرد: تا پایان فروردین سال آینده ۳ رام قطار و هر قطار دارای ۵ واگن وارد مشهد می‌شود.

کیامرز از ارسال لایحه اجرایی ۲۸٫۵ کیلومتری خط ۳ قطار شهری مشهد  به دولت خبر داد و گفت: ۱۲ ایستگاه خط ۳ قطار شهری مشهد در هسته مرکزی شهر قرار دارد و عملیات اجرایی خط ۳ قطار شهری مشهد در شهریور ماه همزمان با هفته دولت آغاز می‌شود.

مدیرعامل قطار شهری مشهد عنوان مرد: طی روزهای اخیر ۵۰۰ میلیارد تومان از اوراق مشارکت خط ۳ قطار شهری مشهد بفروش رسیده است.

وی با بیان اینکه مطالعات فاز نخست خط ۴ قطار شهری مشهد آغاز و تا آذر ماه امسال این مطالعات تکمیل می‌شود، گفت: عملیات اجرایی خط ۴ قطار شهری مشهد تا ۳ سال آینده آغاز نمی‌شود.

کیامرز از سفری با حضور استانداری خراسان رضوی و شهردار مشهد به چین در ماه‌های آتی خبر داد.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *