پست وبلاگ

آب کشاورزان از کی مجانی شد؟

علی اکبر قبادی حق النظاره را ابزاری برای کنترل ومدیریت منابع آب و مصرف آن دانست و افزود: حق النظاره هزینه ای بود که کشاورز متناسب با مقدار برداشت از سفره های آب زیرزمینی بابت نظارت ، کنترل برداشت و خدمات منابع آب پرداخت می کرد.

وی با اشاره به اینکه افزایش دشتهای ممنوعه از ۲۰۰ منطقه مطالعاتی به بیش از ۳۴۰ دشت ازعواقب حذف این قانون است، تصریح کرد: رایگان شدن آب چاه ها ، سبب برداشت نامحدود کشاورزان از سفره های آب زیر زمینی شد؛ که روند برداشتهای بی رویه را تشدید و زمینه شرایط امروز را فراهم کرد.
مدیرکل بررسی های اقتصادی، تعرفه وخصوصی سازی شرکت مدیریت منابع آب ایران کم شدن ظرفیت برداشت دشتها را نسبت به مصارفشان سبب ممنوعه شدن این مناطق دانست و تصریح کرد: این اتفاق زنگ خطری برای کشاورزان و سایر مصارف آب است که خشک شدن باغات ، مزارع، نشست اراضی کشاورزی در بسیاری از دشتها و صدمه به خانه های کشاورزان، تخریب جاده هاو تاسیسات زیربنایی ازآثار این بحران است.
مدیرکل بررسی های اقتصادی ، تعرفه وخصوصی سازی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: عمده دلیل ایجاد بحران در آب برداشتهای بی رویه در بخش کشاورزی است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *