پست وبلاگ

۶۷۸ اثر استان گلستان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد

محمدمهدی برهانی اظهار داشت:  ثبت آثار ملی استان گلستان که از سال ۱۳۱۰ با ثبت بافت قدیم گرگان آغاز شد.

وی به نوع روند ثبت‌ها در فهرست آثار ملی اشاره کرد و گفت: ثبت میراث ملموس که شامل بناهای تاریخی و محوطه های باستانی، ثبت میراث ناملموس شامل آداب و رسوم، آیین‌ها، بازی‌ها و غذاهای سنتی و محلی، ثبت میراث طبیعی شامل جاذبه‌های منحصر به فرد طبیعی و ثبت میراث منقول شامل اشیاء نفیس تاریخی، موزه‌ای که دارای اصالت ملی هستند.

برهانی تصریح کرد: از سال ۱۳۱۰ تا قبل از پیروزی انقلاباسلامی تنها ۳۷ اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و در طول این ۳۸ سال ۶۴۱ اثر از آثار فرهنگی، تاریخی و غیره استان گلستان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد که با این تعداد مجموع آثار ثبتی استان گلستان به ۶۷۸ اثر رسیده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: تعیین حریم و تهیه ضوابط برای بافت قدیم گرگان، تهیه پرونده ثبتی ۲۰ بنای تاریخی، تهیه پرونده ثبتی ۳۰ محوطه باستانی، تهیه پرونده ثبتی ۴ بافت روستایی ارزشمند، تهیه پرونده ثبتی ۳۰ میراث ناملموس و معنوی، تهیه پرونده ثبتی ۱۰ میراث طبیعی و تهیه پرونده ثبتی ۲ گویش گرگانی و کتولی از برنامه های سال جدید این معاونت است.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *