پست وبلاگ

۲۷ سایت تاریخی در کشور

به گزارش اکوتو ، محمدحسن طالبیان پیش از ظهر چهارشنبه در نشست معاونین میراث فرهنگی استان‌های کشور در هتل بادله ساری با اشاره به وضعیت حساس کشور و منطقه باید شرایط جهانی در منطقه با دقت و توجه بیشتر دنبال شود، اظهار داشت: با توجه به آنکه میراث طبیعی و فرهنگی کشور دچار چالش سیاسی است، بسیاری از کشورهای با میراث تاریخی جمهوری اسلامی به دنبال هویت‌سازی هستند.

وی بابیان اینکه در سطح منطقه بسیاری از سوابق فرهنگی و تاریخی کشور توسط کشورهای همسایه در حال تخریب و از بین رفتن هستند، تصریح کرد: برای حفاظت از آثار فرهنگی و تاریخی کشور باید نسبت به گذشته توجه و تلاش بیشتری شود.

طالبیان با اعلام اینکه باید جامعه به سمت توسعه پایدار پیش برود، افزود: تلفیق میراث فرهنگی و محیط‌زیست باید موردتوجه جدی قرار گیرد.

وی بابیان اینکه حوزه موزه تقریباً از حوزه میراث فرهنگی جداشده و در چارت سیستم اداری قرار ندارد، گفت: باید برای آگاهی، مشارکت و مشارکت‌جویی مردم که در امر میراث فرهنگی مغفول مانده است باید در دستور کار قرار گیرد.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی کشور با اشاره به وضعیت و شرایط سخت بودجه‌ای و اعتباری کشور، دولت به دنبال ساماندهی بودجه و اعتبارات است، افزود: فضای سرمایه‌گذاری و اقتصادی در کشور در حال اجراست که برای بهتر شدن نوید داده‌اند.

طالبیان از ثبت‌نام ۳۰ هزار نفر در انجمن حفاظت از میراث فرهنگی کشور خبر داد، افزود: راه‌اندازی انجمن حفاظت از میراث فرهنگی نقش بسیار مهمی در مشارکت و حفاظت آن دارد.

وی با اعلام آنکه برخی از استان‌های کشور در ثبت آثار تاریخی جدی ورود پیدا نمی‌کنند، گفت: مازندران و گلستان دارای دو مقصد جهانی مجموعه عباس‌آباد بهشهر و برج گنبد قابوس هستند و برای معرفی در دنیا از برند یونسکو استفاده می‌کنیم.

طالبیان سالم‌ترین و بهترین مسیر برای جامعه سالم را معرفی میراث فرهنگی و یکی از فعالیت‌های مهم را مشارکت مردم در حفظ و نگهداری آثار تاریخی عنوان کرد.

وی بابیان اینکه کنوانسیون‌های میراث جهانی یکی از مسائل مهم ثبت آثار تاریخی کشور است که باید اجرایی شود، افزود: جمهوری اسلامی در بسیاری از این کنوانسیون‌های میراث جهانی حضور فعال دارد.

طالبیان به برگزاری کنگره تاریخی و شهرسازی که بیش از ۱۰ سال مغفول مانده است، اشاره کردو افزود: در سال جاری این کنگره با یک جریان متفاوت در همه استان‌های کشور برای شناخت معماری و شهرسازی استان‌ها اجرا کنیم.

وی هدف از نشست معاونین میراث فرهنگی کل کشور را همفکری، همدلی و تعامل بین همه استان‌های کشور با سازمان میراث فرهنگی عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه حوزه میراث فرهنگی یک حوزه بسیار گسترده‌ای است باید از تجربیات همدیگر بهره‌برداری کنیم.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *