پست وبلاگ

افزایش۲۵ میلیون گردشگر در پایان برنامه ششم توسعه گردشگری کشور

به گزارش اکوتو ، «سمیع الله حسینی مکارم» شامگاه دوشنبه در مراسم اختتامیه اولین همایش ملی کاوش های باستان شناسی در کاشان، درآمد حاصل از هر گردشگر را ۱۵۰۰ دلار عنوان و ابراز امیدواری کرد: با برنامه ریزی و هماهنگی های این سازمان و بخش های مختلف دولت، وزارت امورخارجه و راه و شهرسازی، اهداف کمی مورد نظر در برنامه ششم توسعه در بخش گردشگری تحقق یابد.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاری بخش خصوصی بویژه خارجی می تواند بخش گردشگری کشور را رونق بخشد، افزود: تنها مقوله ای که می تواند جایگزین مسائل اقتصادی و کمک کننده باشد، توجه به صنعت گردشگری است.
دبیر علمی همایش نیز هدف از برپایی این نشست را تبیین اهمیت باستان شناختی این منطقه و جمع آوری پژوهش های پراکنده باستان شناسی چند دهه اخیر هیات های ایرانی و خارجی در قالب کتاب دانست.
محسن جاوری افزود: بهره مندی از همفکری باستان شناسان صاحب نظر در این حوزه به منظور تداوم بخشیدن به انجام پژوهش های باستان شناسی از دیگر اهداف برگزاری این همایش بود.
وی گفت: منطقه کاشان در مرکز فلات ایران یکی از پرسابقه ترین نواحی ایران به لحاظ استقرار انسان در طی دوره های مختلف است که جایگاهی خاص به لحاظ جنبه های گوناگون در مطالعات باستان شناسی و تاریخی ایران دارد.
وی حضور پررنگ دوره ها و فرهنگ های مختلف باستانی ایران در این منطقه را از دلایل برگزاری این همایش در کاشان عنوان کرد.
همچنین در این همایش اساتید و محققان برجسته باستان شناسی از سراسر کشور در سه نشست تخصصی با موضوع پژوهش های میدانی پیش از تاریخ، دوره تاریخی و پژوهش های میدانی دوره اسلامی به ارائه مقالات ارسالی به همایش پرداختند.
نیاسر و کفترخون، شواهدی از حضور شکارگران، جویندگان دوره پارینه سنگی میانی در محیط های نیمه خشک حاشیه کویر مرکزی، تجزیه و تحلیل DNA باستانی بزهای دوره نوسنگی دشت های کاشان، داده های تجزیه و تحلیل توپوگرافی محوطه باستانی اریسمان از موضوع های ارائه شده در این همایش بود.
پیش نمونه مادی بناهای سبک پارسی، گزارش فعالیت های میدانی محوطه باستانی ویگل، معماری دستکند نوش آباد (شهر زیرزمینی)، مطالعات باستان سنجی بر روی محراب گچ بری ضلع غربی شبستان شمالی مسجد جامع کاشان، گزارش سومین فصل پژوهش های میدانی باستان شناختی در محوطه تاریخی فیض آباد آران و بیدگل و کاوش اضطراری حوضخانه محله سرکوچه یخچال شهر آران و بیدگل از دیگر موضوع های بود.
در این نشست همچنین از تمبر ملی سیلک (Seialk) که اشیای کشف شده در تپه های هفت هزار ساله بر روی آن نقش بسته بود، در همایش ملی کاوش های باستان شناسی منطقه کاشان رونمایی شد.
تپه های سیلک (Seialk) از کهن ترین و مهمترین مراکز استقرار بشر در فلات مرکزی ایران است که آثار تاریخی بدست آمده از این محوطه باستانی یادآور خاطره هزاران سال سیر زندگی و تمدن است.
کاوش های سال ۱۳۸۸ در بخش شمالی این محوطه قدمت لایه های اولیه تمدن سیلک را افزون بر هشت هزار سال قبل تخمین زده است.
نخستین همایش ملی یکروزه کاوشهای باستان شناسی منطقه کاشان با حضور کارشناسان محققان با ارائه ۲۰ مقاله در قالب سخنرانی و پوستر در مباحث آثار تاریخی پیش از تاریخ، دوره تاریخی و اسلامی در دانشگاه کاشان برگزار شد.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *