پست وبلاگ

کاهش آب سرچشمه‌های گلرود لرستان

به گزارش اکوتو، حبیب‌الله حدادی عصر امروز در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۳۰ درصد آب شرب بروجرد از سرچشمه گلرود تأمین شده که با ۱۷ کیلومتر خط انتقال از سرچشمه اصلی به شهر منتقل می‌شود.

وی با بیان این‌که ۷۰ درصد مابقی آب شرب بروجرد از دو محل تأمین می‌شود، افزود: حدود ۴۵ درصد آب شرب مورد نیاز این شهرستان از چاه‌های که در منطقه نصیرآباد، شاه ویران و جنوب شهر حفاری شده و ۲۵ درصد مابقی از چاه‌هایی که در منطقه گلدشت حفاری شده‌اند، تأمین می‌شود.

مدیر آب و فاضلاب بروجرد از کاهش آب سرچشمه گلرود به دلیل وقوع خشکسالی‌های اخیر خبر داد و عنوان کرد: با توجه به خشکسالی‌های اخیر و سال‌های کم بارشی که پشت سر گذاشته‌ایم، آب سرچشمه گلرود افت محسوسی داشته به گونه‌ای که از ۲۷۰ لیتر حق آبه‌ای که این شهرستان داشته است در بهترین شرایط بیشتر از ۲۳۰ تا ۲۳۵ لیتر نمی‌توانیم برداشت کنیم.

وی به کاهش ۳۵ تا۴۰ لیتری برداشت آب در هر ثانیه از پنج سال اخیر اشاره و خاطرنشان کرد: در برخی اوقات تقلیل شدید منابع آبی برداشت آب را تا ۲۲۰ لیتر کاهش می‌دهد.

حدادی کاهش سطح آب چاه‌ها را نیز حاصل خشکسالی‌های اخیر دانست و بیان کرد: به دلیل کاهش بارش‌های جوی اخیر سطح آب چاه‌ها کاهش یافته که در این صورت مصرف برق آن‌ها به منظور برداشت آب در سطوح عمیق تر افزایش پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: مشکل دیگری که در حوزه تأمین آب در منطقه نصیرآباد علاوه کاهش بارش‌های جوی اتفاق افتاده است، افت شدید سطح آب‌ها است که در حادثه زلزله سال ۸۵ به دلیل وقوع مشکلاتی در بافت زمین شناسی منطقه سطح آب این منطقه پایین رفته با وجود این‌که که چاه های پرآبی در این منطقه وجود دارد به دلیل ذکر شده آب کدر شده و قابل برداشت نیست.

مدیر آب و فاضلاب بروجرد با تأکید بر این‌که هم اینک مشکل جدی در زمینه تهیه آب شرب و بهداشتی برای این شهرستان وجود ندارد، گفت: در مجموع در تأمین آب شرب شهری با توجه به وضعیت موجود از نظر کمیت آب و نیز مقدار فراوانی آن مشکلی وجود نداشته اما وقوع برخی مشکلات فنی مانع وصول این آب به شبکه آب شرب شهری شده و دلیل اصلی وقوع این‌گونه مشکلات نیز همان کدر شدن آب در مناطق جنوب شهر است که امکان برداشت بیش از حد آب را سلب می‌کند.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

1 دیدگاه در “کاهش آب سرچشمه‌های گلرود لرستان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *