پست وبلاگ

«غار کرکس» به‌عنوان طولانی‌ترین غار شرق کشور معرفی شد

حمید صالحی صبح امروز در نشستی خبری در رابطه با بررسی دستاوردهای هیئت غارنوردی متشکل از کشورهای لهستان، رومانی، بلغارستان که اقدام به اکتشافات و نقشه برداری “غار کرکس” در منطقه بزنگان داشته‌اند، اظهار داشت: اکسپدیشن بین المللی جستجو دارای ابعاد مختلف و ناشناخته‌ای است که یکی از مزایای اکسپدیشن بین المللی و غارنوردی درحوزه مدیریت بحران است.

مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی افزود: غارنوردان و غار شناسان تنها افرادی هستند که می‌توانند در مواقع بروز خطر عملیات امداد و نجات انجام دهند.

صالحی تصریح‌ کرد: خوشبختانه در خراسان رضوی جلسات کاربردی و عملیاتی در رابطه با ورزش غارنوردی  از سوی اداره کل محیط زیست خراسلان رضوی برگزار می‌شود و در این راستا  این استان پیشگام است.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور محیط زیست را از جمله مقوله‌هایی می‌دانند که می‌تواند سبب خروج انزوای سیاسی شود،گفت: ورود افراد متخصص در رشته‌های مختلف زیستی از کشورهای اروپایی به کشور نشان دهنده‌گشوده شدن درهای کشور به روی دنیا است.

مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی با اشاره به این مطلب که هیئت غارنوردی متشکل از ۷ نفر از کشورهای لهستان، رومانی، بلغارستان هستند که  این افراد به منظور بررسی و اکتشاف و نقشه برداری از غارهای شرق کشور ۳۱ شهریور وارد مشهد مقدس شدند که در قالب این اکتشاف از غار”کرکس” واقع در روستای بزنگان به طول ۷۵۰ متر به عنوان طولانی‌ترین غار معرفی شد.

صالحی عنوان‌کرد: در این تیم ۵نفر از کشور بلغارستان، یک نفر از کشور لهستان و یک نفر از کشور رومانی به مدت هشت روز اقدام به بازدید، نقشه‌برداری از غار کرکس را انجام داغده‌اند که نتایج حاصل از این بررسی در ابعاد مختلف متعاقبا از سوی این تیم به کشور اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه این تیم غارنورد علاوه بر بررسی غار کرکس از غار نمکی اسلام قلعه در ۶۰کیلومتری جنوب مشهد و غار بتون واقع در شهرستان سرایان در خراسان جنوبی که به عنوان عمیق ترین غار شرق کشور است نیز بازدید و به بررسی اقلیم و نقشه برداری از غار بتون سرایان داشته‌اند.

 حمید نظام دوست، عضو انجمن غار و غارشناسی خراسان رضوی در این نشست با اشاره به این مطلب که خوشبختانه در ۳۱ استان کشور فعالیت در حوزه غارنوردی انجام می‌شود، اظهار داشت: هفته “غارپاک” از ۲ مهر آغاز شده و امیدواریم دراین هفته بتوانیم اطلاعاتی مناسب برای حفاظت از غارها ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه غارهای دارای اهمیت بسیار زیادی است چرا که سرچشمه ۳۰ درصد آبهای شیرین از غارها است،گفت: در کشور باید به غارها توجه شود چرا که کشور با بحران کم آبی رو به رو است.

عضو انجمن غار و غارشناسی خراسان رضوی با بیان اینکه خراسان بزرگ در رابطه با غارنوردی دارای سابقه طولانی است، خاطرنشان‌کرد:  نخستین کار مدون در حوزه غار نوردی در سال ۱۳۱۱ توسط مرحوم خورشیدی در غار مغان مشهد مقدس انجام شد.

درباره ی اکوتو

اکوتو ، یعنی اقتصاد و گردشگری در خدمت هم ، در کنار هم ، گردشگری صرف برای قشر مرفه جامعه است و اقتصاد صرف ، برای کسانی است که فکر می کنند زندگی فقط پول است ! باید پول درآورد و از زندگی لذت برد ، گردشگری شاید بهترین لذت دنیاست...

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *