پست وبلاگ

روش جدید در عرضه اولیه بورس

به گزارش اکوتو ، حسن قالیباف اصل صبح امروز در یک نشست خبری در خصوص عملکرد پنج ماه گذشته بورس اوراق بهادار تهران گفت: ارزش بازار سرمایه از ۲۸۰ هزار میلیارد تومان در ابتدای سال به ۲۸۶ هزار میلیارد تومان رسیده است که نشان ‌از رشد ۲ درصدی دارد.
مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران افزود: ارزش اسمی بازار نیز از ۹۵ هزار میلیارد تومان به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده که نشان‌دهنده رشد ۵ درصدی است.
وی در خصوص افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی در این مدت نیز اذعان داشت: از ابتدای سال تاکنون ۳۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه در بورس انجام شده که ۲ هزار میلیارد تومان آن مربوط به پذیرش سرمایه جدید و بقیه مربوط به افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی است.
قالیباف اصل گفت: شاخص کل بورس هم در حال حاضر ۶۵ هزار و ۷۰۰ واحد است که این رقم در ابتدای سال ۶۲ هزار و ۵۰۰ واحد بوده و این مطلب حکایت از رشد ۵ درصدی شاخص در این مدت دارد.
وی ادامه داد: P/E بازار سرمایه نیز در ۵ ماه گذشته با رشد ۲ درصدی مواجه شده و به ۵٫۶ مرتبه رسیده است؛ بعلاوه این که معاملات خرد و بلوک سهام از ۱۵ هزار میلیارد تومان در سال گذشته به ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده که ۱۷ درصد کاهش داشته است.
مدیرعامل شرکت بورس گفت: ارزش معاملات برخط نیز امسال نسبت به سال گذشته با افت ۱۶ درصدی مواجه شده و از ۷۴ هزار و ۵۰۰ میلیار تومان به ۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین دفعات معاملات نسبت به سال گذشته با رشد یک درصدی مواجه شده و به ۵ میلیون و ۱۶۰ دفعه رسیده است.
وی در ادامه با اشاره به این که در حال حاضر ۴۰ هزار کد معاملاتی جدید در بازار ایجاد شده است افزود: حقوقی‌ها در ۵ ماهه نخست امسال ۴۲ درصد و ۴۶ درصد فروش داشته‌اند و در مقابل حقیقی‌ها ۵۸ درصد خرید و ۵۴ درصد فروش سهام داشته اند.
قالیباف اصل افزود: سه شرکت سیمان خوزستان، بیمه ما و پتروشیمی مبین امسال برای اولین بار در بورس پذیرفته شدند و شرکت پتروشیمی جم هم در این مدت از فرابورس به بورس منتقل شد. همچنین از ابتدای سالجاری سه شرکت از بازار فرعی به بازار اصلی انتقال یافته است و تعدادی از شرکت‌ها از بازار دوم به تابلوی فرعی وارد شده‌اند.
مدیرعامل شرکت بورس در خصوص میزان انتشار اوراق بدهی در بورس گفت: تا به امروز ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق بدهی وارد بازار سرمایه شده است که انتظار می‌رود مورد استقبال سهامداران قرار گیرد.وی در خصوص عرضه‌های اولیه در بورس نیز اذعان داشت: اگر دستورالعمل‌های جدید عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ به مرحله نهایی برسد و مورد تایید سازمان بورس قرار گیرد، تمام عرضه‌ها به این روش انجام خواهد شد.
قالیباف اصل یادآور شد: اصلاحاتی نیز در این مدت در طبقه‌بندی شرکت‌ها صورت گرفته که اگر دستورالعمل‌ها اصلاح شود بحث طبقه‌بندی انجام خواهد شد.
وی اضافه کرد: در حوزه اعضا و کارگزاران هم امسال ۸۷ مجوز ایستگاه کاری جدید اعطا شده و ۲۴ مجوز نمایندگی برای پذیرش به سرانجام رسیده است.
مدیرعامل شرکت بورس در خصوص حضور سرمایه گذاران خارجی نیز گفت: در پی پیشرفت مذاکرات هسته ای بازدیدهای مختلفی توسط سرمایه‌گذاران خارجی از بازار سرمایه صورت گرفته است به طوری که از ابتدای امسال تا به امروز ۲۰ گروه خارجی از بورس دیدن کرده اند که ۳۰ سرمایه‌گذار انفرادی بوده اند و ۵۰ کد معاملاتی جدید صادر شده است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه در آبان امسال اجلاس فدراسیون جهانی بورس ها به میزبانی شرکت بورس در اصفهان برگزار خواهد شد گفت: چهار شرکت تا پایان سالجاری از فرابورس به بورس منتقل و سه صندوق قابل معامله در بورس پذیرش خواهند شد و پنج اوراق بدهی نیز در برنامه پذیرش شرکت قرار دارد.
قالیباف اصل همچنین در خصوص وضعیت کنونی بازار گفت: بزرگ‌ترین حمایت از بازار اینست که فضای بنگاه‌های اقتصادی و کسب و کار شفاف شود؛ چرا که در حال حاضر تنها در بازار سرمایه وضعیت رکودی حاکم نیست و در سایر بازار‌ها نیز با وضعیت مشابهی مواجه هستیم و اثر رکود سیاست انقباضی و کمبود نقدینگی در بازار قابل مشاهده است.وی با اشاره به افت حجم معاملات اذعان داشت: عامل اصلی این وضعیت نبود نقدینگی در بازار است که در سایر بازارها نیز قابل مشاهده است، با این حال سهام در بورس قابلیت نقدشوندگی دارد.
قالیباف اصل در خصوص شرایط بورس در دوران پساتحریم هم گفت: بورس اوراق بهادار تهران به دلیل شرایط حاکم بر اقتصاد نتوانسته مانند سایر بازارها رشد کند ولی در شرایط فعلی و با برداشتن تحریم‌ها می‌توان در صنایع رشد خوبی را مشاهده کرد و می‌توان در بلندمدت با جذب سرمایه‌گذاران خارجی انتظار رشد بازار سرمایه را داشت.

درباره ی مهدی ذاکری

خواست خدا ، باعث شد قطعه ای از ایران زیبایمان را ببینم و بشناسم ، علاقه ام برای ایران شناسی بیشتر شد تا شاید عمل کرده باشم به گفته خدای مهربانم " سیرو فی الارض..." . از آنجایی که این سیر در آفاق ، هزینه بردار است ، اقتصاد نیز اصل مهمی است که اخبارش را تقدیمتان می کنم.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *